Doğumun Güzel Ama Zor Yüzü


Doğum yapmak, bir canlı dünyaya getirmek sadece bayanlara özel, olağanüstü güzel bir duygu. Ama doğum periyodu biraz zor, biraz zahmetli bazen de oldukça ağrılı bir süreç. Hatta pek çok kadın için hayatları boyunca yaşadıkları en şiddetli ağrı, doğum ağrısı. Bu ağrıyı çekmemek için pek çok anne adayı sezaryeni tercih etmekte.

Ağrısız Normal Doğumun Yolu: Epidural Analjezi


Günümüzde doğum sancısı çekmeden normal doğum yapmak mümkün. Ağrısız normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli yöntem Epidural analjezidir. Bu bölgesel anestezi yöntemiyle, sadece ağrının oluştuğu veya iletildiği bölgenin geçici olarak uyuşturulması sağlanır.

Epidural Anestezinin Uygulanma Zamanı ve Yöntemi


Epidural anestezi, rahim kasılmaları düzenli hale geldiğinde ve doğum ağrıları başladığında uygulanır. Annenin bel bölgesi antiseptik sıvı ile temizlendikten sonra, çok ince bir kateter yerleştirilir ve ilaç verilir. Bu işlem, annenin doğum sürecini ağrısız ve konforlu bir şekilde geçirmesini sağlar.

Epidural Analjezinin Avantajları


Epidural analjezi, annenin doğum sırasında acı ve ağrı çekmesini engeller, doğumu hızlandırır ve normal doğum şansını arttırır. Anne, doğar doğmaz bebeğini görebilir, koklayabilir, öper ve besler; bu, anne-bebek arasında sağlam bağ oluşmasını sağlar.

Epidural Analjezinin Uygulanamayacağı Durumlar ve Riskler


Epidural analjezi, aşırı düşük tansiyonu olanlar, lokal anestetiklere alerjisi olan, iğne yapılacak bölgede enfeksiyon bulunan, kafa içi basıncı yüksek olan, bel bölgesinde yanık ve benzeri sorunları olan ve pıhtılaşma bozukluğu olan veya bazı kan sulandırıcı ilaçları kullanan anne adaylarına uygulanmamalıdır.

Ağrısız Doğum ve Uz. Dr. Nezih Berksoy


Ağrısız doğum hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için Uz. Dr. Nezih Berksoy’un “Ağrısız Doğum Mutluluğu” kitabı bulunmaktadır. 1998 yılında Mayo Clinic’de aldığı “Doğumda bölgesel analjezi” eğitimi sonrası Türkiye’de yüzlerce ağrısız doğum uygulayan Dr. Berksoy’un yazdığı bu kitap, konusunda halkı aydınlatan ilk ve tek kitaptır.